8 چیزی که قبل از ترانه نویسی باید بدونید

فهرست مطالب

برای تبدیل شدن به ترانه سرا کمی زمان میبرد. کمی صبور باشید. ترانه نویسی یک فرآیند تجربی احساسی است.

دلایل جهانی برای اینکه چرا مردم تصمیم می گیرند شروع به نواختن یک ساز کنند وجود ندارد. اما اگرچه همه ما رویکردهای فردی خود را در این زمینه داریم ، اما بسیاری از مبتدیان هدف خودشان را برای تبدیل به یک ترانه سرا توانا می گذارند.از این گذشته مگر ترانه نوشته شده شکل نهایی بیان است و نمی تواند بیشتر از کلماتی که نوشته اید را در یک قطعه موسیقی بیان کند.

خب، خیلی از اصل مطلب دور نشیم شاید شما دنبال فقط راهی برای نوشتن یک آهنگ جذاب و تجاری موفق باشید، یا شاید یک قطعه کوتاه و سرگرم کننده که بیانگر شادی از چیزهای ساده دور و اطرافتون باشد.

به دور از هدف اصلی شما برای ترانه نویسی، یک تعداد قائده های اساسی هستند که شما باید اول به آنها توجه کنید.

این را به خاطر داشته باشید، به سختی میتوان یک قطعه موسیقی نوشت که مردم بدون داشتن هیچ گونه دانش یا یک هدف خاص یا یک نقطه آغاز آن را دوست داشته باشند. یا اینکه واقعا شما با استعداد باشید که پس باید این مقاله را بی خیال شید و کار خودتان را دنبال کنید.

در این مقاله چند روش بیان شده است که بتوانید بعنوان یک ترانه سرا مبتدی ترانه نویسی خودتان را شروع کننید.

ترانه نوشتن

با یادگیری مبانی تئوری موسیقی شروع کنید

قبل از اینکه به این مبحث برسیم، بله برخی از بزرگان موسیقی ادعا کرده اند تئوری موسیقی می تواند هم چون یک “جادو” موسیقی را خراب کند. با این حال ، این بدان معنا نیست که شما نباید تئوری موسیقی را بلد باشید ، بلکه فقط درگیر همه قوانین آن نشوید. به آن به عنوان مجموعه ای از قوانین زبان نگاه کنید که کم و بیش نحوه برقراری ارتباط شما با موسیقی را تعریف می کند.

برای آشنایی بیشتر با تئوری موسیقی میتوانید مقالات ما را در این موضوع دنبال کنید:

قرار نیست که شما قوائد پیشرفته را بلد باشید ، بلکه فقط عناصر اساسی مانند بازه ها ، مقیاس ها ، آکورد ها و نحوه عملکرد همه اینها در ارتباط با یکدیگر را بشناسید .یادگیری تئوری موسیقی دانش کافی به شما میدهد که بدانید از کجا و چگونه شروع بکنید.

اینکه بدانید که چگونه آکوردها ساخته می شوند ، پیشرفت های آکورد چیست ، چگونه ملودی ها می توانند در بالای آکوردها کار کنند اینگونه شما یک پایه محکم برای ساخت خواهید داشت.

از طرف دیگر ، زیاد درگیر آن نباشید. یک مبتدی ممکن است همه این ها را آموخت باشد و به کار برده باشد، اما نتیجه کار منجر به یک ترانه با صدای  ناجور شود. به تئوری موسیقی به عنوان مجموعه ای از قوانین نگاه کنید که همیشه نباید خیلی دقیق رعایت شود. تئوری موسیقی یک ابزار است ، نه استاد شما.

به بسیاری از موسیقی های مختلف (حتی مواردی که دوست ندارید) گوش دهید

گوش دادن به موسیقی های مختلف بسیار ضروری است.حتی اگر لزوما ژانر خاصی را دوست ندارید ، از آن به عنوان راهنمای ترانه نویسی موسیقی استفاده کنید. در دراز مدت تعجب خواهید کرد که چقدر می توانید از آن یاد بگیرید. چه می دانید شاید شما هم شروع به لذت بردن از این ژانر که هرگز واقعاً دوستش نداشتید کنید.

با ترانه های ساده شروع کن

یکی از رایج ترین اشتباهات در بین مبتدیان این است که آنها میخواهند در ابتدای راه شاهکار بسرایند. مهم است که صبور باشید و بدانید که این یک فرایند طولانی است ،  سالها طول می کشد تا زمانی که بتوانید قطعات پیچیده تری را حل کنید. داشتن ایده های مختلف خوب است ، فقط ابتدا با موارد ساده شروع کنید و از آن درس بگیرید.

از این گذشته ، یک قطعه موسیقی عالی (یا هر نوع هنری) در واقع حاصل سالها و دهه ها تجربه است.ممکن است شما در یک روز چند ساعت یک آهنگ عالی بنویسید ، اما در واقع نتیجه سالها تجربه در ترانه سرایی خواهد بود.

ایده های خود را ثبت کنید

تمام آن ردیف ها ، پیشرفت آکوردها و ملودی هایی که دارید ، باید بنشینید و یکی یکی آنها را ضبط کنید و با خیال راحت ذخیره کنید. برگشتن به آنها و دوباره شنیدن یا خواندن آنها می تواند به شما کمک کند که روزی آنها را کنار هم قرار دهید و یک آهنگ منسجم ایجاد کنید.

در ذهن تان یک ساختار آهنگ داشته باشید

داشتن یک ساختار موزیک در ذهن تون بسیار مهم است.بار دیگر، قبل از شروع کردن با ساختار های پیچیده با ساختاری ساده شروع کنید.

که این ساختار میتواند یک آواز کلاسیک ساده و مختصر با یک مقدمه و پایان زیبا باشد.

ساخت یک شروع و پایان مناسب بسیار مهم است

شروع و پایان ترانه بسیار با اهمیت تر از آن چیزی است که قبلا فکر می کردید. در بسیاری از موارد این همان چیزی است که ترانه شما را به فروش می رساند. شروع ترانه میتواند یک ملودی جذاب باشد و پایان هم میتواند ملودی داشته باشد که به  نت ریشه ختم شود.

متن ترانه را متناسب با موزیک انتخاب کنید

متن ترانه را متناسب با موزیک انتخاب کنید

این قسمت میتواند خودش قسمت پیچیده تری باشد زیرا نوشتن اشعار برای خودش داستانی دارد. اما اگر ایده تقریبی درباره یک ملودی آهنگ خاص دارید ، مطمئن باشید که متناسب با موسیقی آن آهنگ است. شما یک ترانه به اندازه خیلی بلند یا خیلی کوتاه نمی خواهید. شما ابتدا با ملودی شروع کنید بعد خواهید دید که چطور متن ترانه متناسب با آهنگ تغییر میکند.

قبل از شروع ترانه نویسی آهنگ بعدی ، آهنگ خود را نهایی کنید

یکی از تله های متداول در مورد موسیقیدان های جوان مشتاق این است که آنها قبل از تمام شدن ایده برای شروع کار سراغ ایده بعدی می روند، ممکن است آنچه را که می خواستید با آهنگ خود به دست بیاورید از دست دهید و یک ایده بالقوه خوب ممکن است هدر رود.

شاید دوست داشته باشید که همزمان روی چند پروژه مختلف کار کنید این اشکالی ندارد. فقط مطمئن شوید که برای آهنگ خاصی که در حال حاضر روی آن کار می کنید در “منطقه” مناسب قرار دارید.

همه چیز درمورد به اشتراک گذاشتن یک ایده، پیغام یا احساس است

موضوع ترانه، طول ترانه یا هر عامل دیگر آنقدر مهم نیست، مهم نوشتن یک آهنگ درمورد برقراری این ایده با جهان است.

بنابراین ، برای ایجاد یک قطعه موسیقی منسجم ، تمام توصیه های به اشتراک گذاشته شده در این مقاله را با هم ترکیب کنید. باز هم تکرار میکنم ، ساده شروع کنید و سعی کنید یک احساس خاص یا پیام را در اولین آهنگ خود منتقل کنید. سپس به سراغ پیام بعدی بروید و سعی کنید پیام متفاوتی را در آن قرار دهید.

مدتی طول خواهد کشید ، اما بعد از مدتی متوجه پیشرفت خواهید شد و خواهید توانست آهنگ هایی را بسازید که به طرز هوشمندانه ای “حالتون را عوض کند”.

 

امیدواریم در این مقاله کمک حتی کوچکی به شما برای شروع ترانه نویسی کرده باشیم.

منبع : سایت گیتار آلتیمیت

(4)

0 پاسخ به "8 چیزی که قبل از ترانه نویسی باید بدونید"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *